mpk22
 
   
banner buro
 
   
Wiki ban
 
   
peremishcheni
 
   

Корисні посилання  

president-ukr
vru-ukr
Міністерство юстиції України
logo minjust vin
   

pro bono

   

leg netw ban

   

online hause just

   

Архів новин  

Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
   

На сайті 8 гостей та відсутні користувачі

   

Виборче право кожного. Як реалізувати право голосу на виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року

Деталі

vybor

Підготовка і проведення виборів народних депутатів України регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори народних депутатів України», Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Законом України «Про Державний реєстр виборців», а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Народні депутати України (далі – депутати) обираються громадянами України на основі загального, вільного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування(ч.1ст.1). Вибори депутатів здійснюються за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою (ч. 3 ст. 1, ч. 1 ст. 18)

  • 225 депутатів обираються за пропорційною системою в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, який включає в себе всю територію України і закордонний виборчий округ, за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій,
  • 225 депутатів обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, що утворюються ЦВК та існують на постійній основі.A2 new partners

Списки виборців.

До списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться 18 років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей ДРВ відноситься до цієї виборчої дільниці (ч. 2 ст. 39). Виборець може бути включений до списку виборців тільки на 1 виборчій дільниці (ч. 2 ст. 39).

На позачергових виборах депутатів органи ДРВ не пізніше 11 днів до дня виборів передають ДВК по одному примірнику попереднього списку виборців та виготовлені іменні запрошення у приміщенні органу ведення ДРВ (другий примірник попереднього списку виборців зберігається в ДРВ) (ч. 4 ст. 107).

ДВК звичайної виборчої дільниці має надіслати кожному виборцю іменне запрошення, отримане під час передачі попереднього списку виборців (ч. 4 ст. 107) від органу ведення ДРВ, на позачергових виборах депутатів не пізніш ніж за 10 днів до дня голосування (ч. 7 ст. 107, п. 2.2 П. 96). Іменним запрошенням виборцю повідомляють про включення його до попереднього списку виборців відповідної виборчої дільниці, адресу дільничної виборчої комісії, її номер телефону і розпорядок роботи, а також про час і місце голосування. Виборцям, стосовно яких у списку виборців є відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно, одночасно повідомляється, що їм буде надана можливість проголосувати за місцем перебування (НСП). (ч. 2 ст. 40).

Звернення виборця щодо невірної інформації у попередньому списку виборців.

Для уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися не пізніш ніж за 5 днів до дня виборів (ч. 5 ст. 40) особисто подати заяву до ДВК чи органу ведення ДРВ (ч. 4 ст. 40).

Важливо!!! У разі якщо громадянин за станом здоров’я не може особисто подати заяву, ДВК за його зверненням зобов’язана забезпечити прийняття заяви у нього в інший спосіб (ч. 4 ст. 40).

До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості. ДВК зобов’язана розглянути заяву протягом 1 дня (ч. 5 ст. 40), за результатом розгляду якої приймає рішення у формі постанови про передачу такої заяви до органу ведення ДРВ та невідкладно направити до відповідного органу ведення ДРВ (ч. 6 ст. 40):

  • дану постанову, • заяву виборця, • додані до заяви документи чи їх копії.

Якщо громадянин звернувся до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців і суд його задовольнив, то про внесення змін до попереднього списку виборців подається виборцем не пізніш ніж за 5 днів до дня голосування до відповідного органу ведення ДРВ або до відповідної ДВК для негайного направлення до такого органу. У випадку, якщо пізніше зазначеного строку (тобто пізніше 5 днів) виборець може подати рішення суду тільки до ДВК (ч. 11 ст. 40).

Чи можливо внести зміни до виборчого списку у день виборів на виборчій дільниці?

Так, можливо. Відповідні зміни можуть бути внесені головою, заступником чи секретарем ДВК(ч.1 ст.42) на підставі :

  • рішення суду;
  • повідомлення органу ведення ДРВ про виявлення кратного включення виборця до списків виборців.

Важливо!!! У день голосування зміни до уточненого списку виборців вносяться ВИКЛЮЧНО на підставі рішення суду (ч.2 ст.42)

Розбіжності у виборчій адресі виборця в уточненому списку виборців та паспорті громадянина України чи тимчасовому посвідченні громадянина України щодо назви населеного пункту, вулиці, або номера будинку в разі, якщо такі розбіжності стосуються того самого населеного пункту, вулиці чи будинку та пов’язані з перейменуванням населеного пункту, вулиці, зміною нумерації існуючого будинку, не є підставою для відмови у видачі виборчого бюлетеня такому виборцю та не потребують внесення змін до списку виборців (п. 3.8 П. 96).

Якщо громадянин перебуває на стаціонарному лікуванні. Як діяти?

Якщо виборець прибув до стаціонарного закладу охорони здоров’я пізніш як за 10 днів до дня голосування, однак раніше ніж за 3 дні до дня голосування, відповідна ДВК уточнює список виборців, включаючи виборця до списку виборців на підставі відомостей, поданих невідкладно керівником відповідного закладу, підпис якого засвідчується печаткою відповідного закладу (ч. 7 ст. 43).

Якщо виборець прибув до закладу охорони здоров’я в тому ж населеному пункті, де він проживає, пізніше ніж за 3 дні до дня голосування, він може звернутися до виборчої комісії звичайної виборчої дільниці, де він включений до списку виборців, щодо можливості проголосувати за місцем свого перебування в порядку та у строки, передбачені Законом. У такому разі до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці він не включається (ч. 8 ст. 43).

Виборець, який тимчасово не здатний пересуватися самостійно, поштою або через інших осіб подає до ДВК виборчої дільниці не пізніш ніж 20:00 останньої п’ятниці перед днем голосування, тобто 19 липня 2019 року власноручно написану заяву (разом із довідкою медичної установи про стан здоров’я) з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця (ч. 5 ст. 86).

Документи для голосування. Реалізація виборчого права.

Для отримання виборчого бюлетеня з виборів народних депутатів України для голосування виборець має надати члену ДВК один із зазначених нижче документів, який підтверджує громадянство України (ч. 3-6 ст. 2) на звичайній та спеціальні виборчій дільниці:

паспортної книжечки, картки; тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України); військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

на закордонній виборчій дільниці, а також на спеціальній виборчій дільниці, утвореній на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки, на закордонних виборчих дільницях, утворених у країнах, до яких дозволений в’їзд громадян України за паспортом громадянина України).

Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці (ч. 2 ст. 2). Виборець, який проживає або на день проведення голосування на виборах депутатів перебуває на території іноземної держави, а також громадянин України, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей ДРВ про його виборчу адресу, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.

Після отримання виборчого бюлетеня, виборець має заповнити його особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування (ч. 5 ст. 85).

Виборець може перебувати у приміщенні для голосування протягом часу, необхідного для голосування (ч. 4 ст. 85). Виборець має поставити позначку «плюс» («+») або іншу, що засвідчує його волевиявлення у квадраті навпроти назви політичної партії у виборчому бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та у квадраті навпроти прізвища кандидата у депутати, за якого він голосує, у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі (ч. 8 ст. 85). Виборець особисто опускає заповнені виборчі бюлетені до виборчої скриньки, забезпечуючи при цьому таємницю голосування (ч. 9 ст. 85).

Важливо!!! Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити бюлетень, має право з відома голови або іншого члена ДВК скористатися допомогою іншого виборця, крім членів ДВК, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноваженої особи політичної партії, офіційних спостерігачів (ч. 5 ст. 85).

Якщо Ви допустили помилку при заповненні бюлетеня.

У разі якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена ДВК, який видав йому виборчий бюлетень, з проханням видати йому інший виборчий бюлетень для голосування у загальнодержавному багатомандатному або одномандатному виборчому окрузі. (ч. 11 ст. 85). Член ДВК має видати інший виборчий бюлетень тільки в обмін на невірно заповнений, про що робить відповідну позначку в списку виборців напроти прізвища виборця і розписується. Невірно заповнений виборчий бюлетень негайно погашається як невикористаний, про що складається акт.

Регіональний центр з надання БВПД у Вінницькій області знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 82. Адреси розташування центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги по Україні, можна переглянути тут. Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів). 

Примітка: Посилання на статті в тексті (наприклад, ч. 5 ст. 28) стосуються Закону України «Про вибори народних депутатів України». Посилання на пункти Порядків, затверджених постановами ЦВК, скорочуються в тексті до номера пункту Порядку та номера постанови (наприклад, п. 2.7 П. 350).


banner facebook 330x106

   

fla2018

   

logo cs

   

konkurs adv baner

   
   
   

digest banner

   
   

1pracia

   

DNA 219x116

   

infografika

   

advocats

   
© 2014 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua