Цивільний шлюб або як поділити майно в громадянському шлюбі?

Деталі

raspil razvod

Під час поділу майна в цивільному (громадянському) шлюбі суд оперує положеннями Сімейного кодексу України (надалі - СК України) та, в окремих випадках, Цивільного та Земельного. Правовий статус відносин подружжя відповідно до Сімейного кодексу України прирівнюється до офіційно зареєстрованого, а майно визнається загальним (спільно набутим). Та під життєвих ситуацій та вирішенні питань щодо розподілу спільного майна та недосконалості законодавства виникає ряд непорозумінь.

Коли спільне проживання визнається цивільним шлюбом?

Пара вважається такою, що перебуває у цивільному шлюбі якщо вони одночасно:

 • спільно проживають,
 • пов`язані спільним побутом,
 • мають взаємні права та обов`язки.

Отже, головними ознаками є: ведення спільного господарства, наявність спільного бюджету та взаємні прав і обов`язки.

Звертаємо вашу увагу!!!Для прикладу, не визнається цивільним шлюбом: спільний відпочинок на закордонних курортах, спільна участь на святах та вечірках, перерахування значних коштів на рахунок жінки (чоловіка), у разі якщо немає вказаних головних ознак цивільного шлюбу, а також усталених відносин, які притаманні подружжю.

Під час поділу майна подружжя правовий статус нажитого таким «цивільним» подружжям майна регулюється ст. 74 Сімейного кодексу України, в якій ідеться про те, що якщо чоловік і дружина проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними під час спільного проживання, належить їм на праві спільної власності, якщо інше не передбачено письмовим договором між ними. На таке майно поширюються вимоги про спільне майно подружжя, тобто майно, отримане у спадок, або в дар, або придбане за кошти, що належать одному з подружжя (наприклад, зароблені до вступу у відносини), буде особистою власністю одного з фактичного подружжя.

Зазначимо, ст. 74 Сімейного кодексу може застосовуватися щодо випадків, коли жоден з пари не перебуває в офіційному шлюбі з іншою людиною. В судовій практиці зустрічається позиція, що наявність у когось з пари офіційного шлюбу, виключає визнання цивільного шлюбу. Вказану обставину потрібно враховувати під час вибору тактики і стратегії захисту Ваших майнових прав.

Як довести фактичний шлюб? Доказами факту і часу початку громадянського шлюбу можуть бути:

 • Свідоцтво про народження дітей, в якому батьками записані фактичне подружжя;
 • Виписка з будинкової та погосподарської книг, паспорта, особового рахунку, в яких значаться прописаними цивільне подружжя;
 • Різні документи, листування, з яких видно, що чоловік і жінка жили однією сім'єю і вважали себе подружжям;
 • Анкети, інші документи, що оформляються під час вступу на роботу, виїзд за кордон, для пенсійного фонду, де фактичні подружжя іменували себе чоловік і дружина;
 • Різного роду заяви в державні установи для отримання пільг, субсидій;
 • Оформлення заповітів один на одного;
 • Видача довіреностей на управління автомобілем, розпорядження депозитами;
 • Квитанції на ім'я одного і іншого про оплату комунальних послуг, інші витрати з утримання будинку, квартири;
 • Придбання предметів домашнього вжитку, побутової техніки, що підтверджується чеками, квитанціями, кредитними договорами та ін., які оформлені на обох;
 • Особисте листування, фотографії, що свідчать про те, що ці громадяни іменували себе подружжям, вітали з днем народження;
 • Покази свідків і т.д.

Якщо під час розірвання стосунків справа доходить до суду, особа, що хоче довести право на частку спільно нажитого майна, має подати позовну заяву про встановлення факту проживання подружжям та визнання права на частку в спільній власності.

Коли факт проживання разом доведено, для поділу майна необхідно буде встановити час його придбання, що можуть підтвердити квитанції про оплату.

Щоб захистити себе від привласнення одним із подружжя майна, яке було куплено за власні кошти, потрібно доказати неплатоспроможність іншого. Аргументами, в даному випадку, можуть слугувати офіційні документи про наявність чи відсутність заробітної плати на момент здійснення покупки, отримання кредиту з метою придбання рухомого / нерухомого майна або інші документи, що підтверджують витрати на об'єкт розділу тільки за рахунок коштів одного з подружжя.

Ще одним приводом для звернення до суду є смерть одного із пари, яка не була зареєстрована офіційним шлюбом. Оскільки особа, що проживала спільно, але не перебувала зі спадкодавцем в офіційно зареєстрованому шлюбі, має право на спадок лише у четверту чергу. В цьому випадку також потрібно в суді довести факт спільно проживання. Щоб потрапити до четвертої черги спадкування, обов’язковим є проживання із спадкодавцем сім’єю не менше п’яти років до часу відкриття спадщини. За таких умов, отримати спадщину, перебуваючи в четвертій черзі, можна лише за умови відсутності спадкоємців попередніх черг (тобто за відсутності у померлого дітей, батьків, братів, сестер, баби, діда, дядька, тітки). Спадщину можна отримати також якщо на користь особи, яка проживала з померлим однією сім’єю був залишений заповіт або якщо вона знаходилась на утриманні померлого.

Для уникнення проблем із розподілом майна між чоловіком і жінкою, що перебувають у "фактично"(громадянському) шлюбі, при придбанні нерухомого чи рухомого мана потрібно вказувати в договорі двох покупців, щоб убезпечити кожного з подружжя, що не зареєструвало відносини.

Зверніть увагу, наявність письмової угоди про розподіл майна між співмешканцями допоможе вирішити всі питання без суду. В даному випадку мова йде не про шлюбний контракт, а про інші угоди, за якими набувається відповідне майно.

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, каб. 419. Адреси розташування центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги по Україні, можна переглянути тут. Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів.


banner facebook 330x106

   

fla2018

   

logo cs

   

konkurs adv baner

   
   
   

digest banner

   
   

1pracia

   

DNA 219x116

   

infografika

   

advocats

   
© 2014 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua