mpk22
 
   
banner buro
 
   
Wiki ban
 
   
YMP fullsize distr
 
   
logo openeurope
 
   
peremishcheni
 
   
karta potreb
 
   

Корисні посилання  

president-ukr
vru-ukr
Міністерство юстиції України
logo minjust vin
   

pro bono

   

leg netw ban

   

online hause just

   

На сайті 28 гостей та відсутні користувачі

   

Правові аспекти шлюбного договору

Деталі

dog ban

Донедавна більшість українців скептично ставилися до шлюбного договору, вважаючи, що основою щасливого сімейного життя мають бути не юридичні документи, а любов, довіра та повага. Проте статистичні дані щодо розлучень останніх кількох років свідчать про те, що кожен другий шлюб розпадається, а визначені законом норми не завжди дозволяють справедливо вирішити майнові непорозуміння. Саме тому завбачливі українці, які після розлучення бажають залишитися з чесно заробленим, почали «страхуватися» за допомогою шлюбного договору.

Шлюбний договір – це договір, яким регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки як подружжя та батьків. Тобто цим документом регулюються виключно майнові права, він не може стосуватися особистих відносин подружжя, а також відносини між батьками та дітьми, у такому договорі не прописуються такі обов’язки подружжя як готування їжі, миття посуду чи прибирання.

Шлюбний договір складають за місцем проживання одного з членів подружжя чи за місцем реєстрації шлюбу в трьох примірниках: один залишається в нотаріальній конторі, два роздаються чоловіку та дружині. Перед його складанням краще проконсультуватися в юриста. Договір посвідчується нотаріусом. Якщо договір укладають неповнолітні, необхідна згода їхніх батьків чи законних представників.

У шлюбному договорі може бути визначено майно, яке дружина чи чоловік передає для використання на спільні потреби сім’ї, а також правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу. Вони можуть домовитися про те, що майно, набуте ними за час шлюбу, є їхньою спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них. Підкреслю, що цей вид договору не регулює життя під час шлюбу: шлюбний договір важливий у випадку розлучення.

Якщо у зв’язку з укладенням шлюбу один із подружжя вселяється в житлове приміщення, що належить другому, сторони у шлюбному договорі можуть домовитися про порядок користування ним. Подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим з подружжя, хто вселився в нього, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без неї. Також вони можуть домовитися про проживання в житловому приміщенні, що належить одному з них чи є їхньою спільною власністю.

Шлюбний договір в Україні фактично не може запропонувати парі нічого більше, крім урегулювання майнових питань, оскільки моральні, етичні і побутові проблеми законодавство просто не здатне вирішити. Лише американці і частина європейців можуть прописати в шлюбному договорі такі дрібниці, як, наприклад, хто з подружжя вигулюватиме собаку, хто має мити посуд, прати білизну, виносити сміття. Крім того, в нас ніхто з подружжя фактично не може захистити себе від зради та отримати за моральну шкоду хоч якісь компенсації, оскільки подружня невірність – не фінансове питання. Тому український шлюбний договір лише запропонує справедливе розділення майна, з умовами якого вже погодилися і чоловік, і дружина. Але з поширенням практики укладання шлюбного договору він буде розвиватися в юридичному аспекті і, можливо, набуде такого ж значення, як і на Заході, звичайно, з урахуванням української специфіки.

Ціна шлюбного договору завжди індивідуальна та містить також консультацію з практичних аспектів його дії. Зараз оформлення шлюбного договору коштуватиме парі від 2000 гривень.

Рекомендовано закріпити відносини шлюбним договорам особам, які: одружуються з іноземними громадянами; є матеріально забезпеченими, політиками, представниками шоу-бізнесу; самостійно несуть тягар матеріального забезпечення сім’ї; хочуть документально забезпечити виконання батьківського обов’язку на утримання дітей.majno

У такому договорі можна врегулювати питання:

  • визначити майно, яке дружина, чоловік передає для використання на спільні потреби сім’ї, а також правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу;
  • яке майно, набуте під час шлюбу, буде вважатись спільною частковою власністю подружжя або особистою приватною власністю кожного з них (а не спільною сумісною власністю подружжя, частки якої є рівними при поділі);
  • можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу;
  • використання належного їм обом або одному з них майна для забезпечення потреб їхніх дітей, а також інших осіб;
  • якщо у зв’язку з укладенням шлюбу один із подружжя вселяється в житлове приміщення, яке належить другому з подружжя, сторони у шлюбному договорі можуть домовитися про порядок користування ним. Подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим з подружжя, хто вселився в нього, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без неї;
  • домовитися про проживання у житловому приміщенні, яке належить одному з них чи є їхньою спільною власністю, їхніх родичів;
  • домовитися про надання утримання одному з подружжя незалежно від непрацездатності та потреби у матеріальній допомозі на певних умовах.

Український менталітет є досить серйозним бар’єром для складання та підписання такого договору, тому якщо питання укладення такого договору перед весіллям не є принциповим, до нього можна повернутись вже перебуваючи у шлюбі, адже, закон дозволяє його укладати як до реєстрації шлюбу так і після. Проте варто пам’ятати, що такі серйозні питання, як матеріальне забезпечення сім’ї краще обговорити одразу, оскільки як показує судова практика більшість сімей розбивається саме через гроші.

Регіональний центр з надання БВПД у Вінницькій області знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 82. Адреси розташування центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги по Україні, можна переглянути тут. Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів). 


banner facebook 330x106

   

fla2018

   

logo cs

   
   
   

digest banner

   
   

DNA 219x116

   

infografika

   

advocats

   
© 2014 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua