Перевірка від Держпраці. Чого очікувати та як діяти підприємцям

Деталі

derzhpratsia

Державна служба України з питань праці затвердила план перевірок ще в минулому році на 2019 рік. Зокрема, даним планом у 2019 році передбачено майже 17 тисяч планових перевірок Держпраці з таких питань:

  1. Додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового значення – заплановано 13 358 перевірок;
  2. Додержання законодавства у сферах зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю – заплановано 1 309 перевірок;
  3. Додержання законодавства у сфері державного гірничого нагляду– заплановано 1 277 перевірок.

Звертаємо увагу, що чинним законодавством передбачено розмежування проведення заходів державного нагляду (контролю) залежно від предмета перевірки: дотримання законодавства з питань охорони праці та дотримання законодавства про працю. Дані перевірки не варто ототожнювати, адже порядок, підстави та правове регулювання здійснення таких перевірок відрізняються.

Так, перша група перевірок регулюється і проводиться згідно з нормами ЗУ "Про основні принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а також ЗУ "Про охорону праці". Тобто об'єктом нагляду (контролю) в даному випадку виступає дотримання суб'єктами господарювання норм ЗУ "Про охорону праці", так і Кодексу законів про працю та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів.

У свою чергу, порядок проведення перевірок, які відносяться до другої групи, регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 295 "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України і статті 34 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" і об'єктом нагляду у такому разі є і інші норми законодавства про працю (окрім охорони праці).

Основна різниця тут криється у формах такого нагляду і контролю. Так, наприклад, заходи нагляду (контролю) з питань дотримання законодавства про охорону праці здійснюються інспекторами у формі перевірок, ревізій, оглядів та інших формах, вказаних в законодавстві. Такі перевірки можуть бути як плановими, так і позаплановими.

У свою чергу, заходи нагляду за дотриманням законодавства про працю можуть проводитися у формі інспекційних відвідувань і невиїзних інспекцій (тобто у приміщенні відповідного органу).

Стосовно планових перевірок, то вони, відповідно, для законності їх проведення мають бути внесені до плану перевірок з питань охорони праці, який розміщено на сайтах Регіональних управлінь Держпраці у відкритому доступі.

Отже, порада: якщо завітала перевірка, яку інспектори оголосили вам як "планову", обов'язково перевірте таку інформацію на сайті відповідного РУ Держпраці. Якщо ваша компанія відсутня у плані - можете не допускати інспекторів до проведення перевірки.

Пам'ятайте, що неналежне повідомлення про проведення перевірки також є обґрунтованим приводом для відмови в допуску на підприємство. Так, згідно із законодавством, про проведення такої перевірки суб'єкт господарювання має бути попереджений за 10 календарних днів до початку проведення перевірки і таке повідомлення має бути оформлене належним чином.

Строк здійснення як планової так і позапланової перевірки за дотриманням законодавства про охорону праці не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів мікро-, малого підприємництва — 5 (планова перевірка) або 2(позапланова перевірка) робочих днів.Продовження строку здійснення перевірок не допускається.

Проте, звертаємо увагу, що перед початком здійснення планової чи позапланової перевірки дотримання законодавства про охорону праці, інспектор праці зобов’язаний: пред’явити керівнику суб’єкта господарювання — юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі — підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення). Вимоги до посвідчення (направлення) містяться у ч. 3 ст. 7 Закону № 877-V.

Пам'ятайте, що під час візиту інспектора Держпраці на підприємстві мають бути певні документи. Зокрема, до таких документів відносяться статутні документи, штатний розклад, посадові інструкції для усіх співробітників, наказ про призначення керівника, графік щорічних відпусток співробітників, змінний графік виходу співробітників на роботу, табель обліку робочого часу, документи та журнали з охорони праці і протипожежної безпеки, трудові книжки, накази про прийняття на роботу і звільнення співробітників, надання їм відпусток, особисті картки (форма П-2) і особисті справи співробітників, а також документи, які засвідчують своєчасність виплата заробітної плати, проведення її індексація і так далі.

Щодо питань додержання законодавства про працю («тіньова зайнятість», оплата праці, робочий час, відпустки тощо) Держпраці проводитиме інспекційні відвідування та невиїзні інспектування, які не є плановими в будь-який час, без попередження суб’єкта господарювання.

Тобто, суб’єкту господарювання потрібно в першу чергу не боятись відстоювати свої права, вимагати від інспектора праці перед проведенням перевірки надати всі необхідні документи, перевірити їх відповідність та чинність, відповідно до вимог законодавства, а також у разі необхідності здійснювати фіксацію перевірки, яка додатково стимулюватиме інспектора діяти виключно в рамках чинного законодавства.

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, каб. 419. Адреси розташування центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги по Україні, можна переглянути тут. Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103(цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів.


banner facebook 330x106

   

fla2018

   

logo cs

   
   
   

digest banner

   
   

1pracia

   

DNA 219x116

   

infografika

   

advocats

   
© 2014 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua