Неповноліття й спадщина: що важливо знати

Деталі

spadokДо Чечельницького бюро правової допомоги звернулась місцева жителька з її 16-річним сином за роз’ясненням законодавства. Хлопець отримав у спадок від бабусі частину житлового будинку, на яку слід зареєструвати право власності. Працівники Чечельницького бюро правової допомоги надали консультацію і вичерпний перелік дії, які слід вчинити, щоб офіційно прийняти і оформити спадщину.

Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (стаття 6 Сімейного кодексу України). До чотирнадцяти років дитина вважається малолітньою, а у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти є неповнолітньою.

Для оформлення спадщини, спадкоємцю слід звернутися до нотаріуса та подати відповідну заяву. Але потрібно пам’ятати, що всі правочини від імені неповнолітніх можуть бути посвідчені лише за умови, якщо вони вчинені за згодою батьків, усиновлювачів або піклувальника та з дозволу органу опіки та піклування.

Спадщина, яка приймається неповнолітньою дитиною, має певні особливості безпосередньо при заведенні спадкової справи та при видачі свідоцтва про право на спадщину.

По-перше, спадкування є інститутом, в якому спадкоємець вважається власником спадкового майна з моменту відкриття спадщини (за загальним правилом, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має особисто подати нотаріусу протягом 6 місяців заяву про прийняття спадщини).

Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцями, які прийняли спадщину, строком не обмежена. Тому отримання свідоцтва про право на спадщину є правом спадкоємця, яке він може здійснити у будь-який час.

По-друге, дитина вважається такою, що прийняла спадщину, навіть якщо на момент смерті спадкодавця проживала окремо.

Неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років може відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків, усиновлювачів, піклувальника і органу опіки та піклування.

Батьки чи опікуни можуть відмовитися від прийняття спадщини, належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування (стаття 1273 Цивільного Кодексу України).

Для прийняття спадщини слід з відповідними документами звернутися до державної нотаріальної контори або до приватного нотаріуса та написати заяву.

Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки, усиновлювачі чи опікун. Що ж стосується осіб, які досягли 14 років, то вони мають право подати заяву про прийняття спадщини самостійно та без згоди своїх батьків або піклувальника.

Звертаючись до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину, необхідно підготувати такий перелік документів:

  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • документи, подані на підтвердження факту місця відкриття спадщини (довідка житлово-експлуатаційної організації, довідка правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця; запис у будинковій книзі про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця, довідка адресного бюро, довідка райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою);
  • свідоцтво про народження дитини та її паспорт (за наявності), довідка про присвоєння індивідуального номеру платника податків дитини;
  • документи, за якими встановлюється черга спадкування дитини за законом із (свідоцтва, рішення суду, тощо) або заповіт на ім’я дитини;
  • правовстановлюючі документи на спадкове майно;
  • звіт (акт) про оцінку майна, здійснену уповноваженим суб’єктом оцінювання, крім спадкоємців першої черги спадкування;
  • заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, подана та підписана батьками (батьком, матір’ю, якщо помер інший з батьків), що діють від імені та в інтересах малолітньої дитини, або заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, подана та підписана неповнолітньою дитиною за згодою батьків (батька, матері, якщо помер інший з батьків).

Якщо дитина є спадкоємцем після померлих батька та матері, то вона може отримати свідоцтво про право на спадщину за таких умов: після набуття повного обсягу цивільної дієздатності (18 років – повнолітня особа; у випадках, передбачених законом) або після призначення опікуна (піклувальника) відповідно опікуном (дитиною за згодою піклувальника).

Нагадуємо, що Чечельницьке бюро правової допомоги працює за адресою: смт Чечельник, вул. Свято-Михайлівська, 7; телефон: (04351) 2-10-47.

Адреси центрів надання безоплатної правової допомоги, можна переглянути тут.

Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).

   

fla2018

   

logo cs

   

konkurs adv baner

   
   
   

digest banner

   
   

1pracia

   

DNA 219x116

   

infografika

   

advocats

   
© 2014 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua